Прес-центр

24.10.2017

Open Energy Week 2017 – Енергоатом до зими готовий

Open Energy Week 2017 – Енергоатом до зими готовий

Нагальне для країни питання - стан паливно-енергетичного комплексу України напередодні опалювального сезону 2017-2018 років обговорили учасники першого дня енергетичного форуму Open Energy Week 2017. У заході, який розпочався 23 жовтня 2017 року в Києві, взяв участь перший віце-президент технічний директор НАЕК «Енергоатом» Олександр Шавлаков.

Відкриваючи форум Open Energy Week 2017, Голова Всеукраїнської Енергетичної Асамблеї Іван Плачков наголосив, що стратегічні реформи які сьогодні відбуваються в електроенергетиці, на газовому ринку, створення незалежного Регулятора та т.і. – це складні випробування для всієї енергетики країни, які все ж таки необхідно долати спільними зусиллями: «Сьогодні важливими є досвід та публічна експертиза учасників паливно-енергетичної галузі в умовах переходу на нові сучасні алгоритми взаємовідносин при імплементації нового законодавства в енергетиці, зокрема Закону «Про ринок електричної енергії», в питаннях оптимізації тарифної політики, вирішенні питань кредиторсько-дебіторської заборгованості, реформування сектору в контексті євроінтеграційних прагнень незалежної України та об’єднання енергосистеми України з європейською. 

Вже вкотре, входячи в осінньо-зимовий період, ми хвилюємось – про нестачу вугілля на складах ТЕС. За інформацією Міненерговугілля, станом на 23.10.2017 р. на складах ТЕС загалом накопичено 1,1 млн тонн вугілля (газового та антрациту), й за оцінками міністерства, відхилення від норми становить 1,7 млн тонн. Під час форуму ми сподіваємось дійти висновків щодо вирішення таких проблемних питань. Висновків, які дозволять нам скласти перелік необхідних та першочергових рекомендацій для всіх гілок влади – виконавчої, парламентської та президентської, задля стабілізації енергетичної ситуації. Головна ж мета форуму – конструктивне вирішення проблемних питань та забезпечення громадян України комфортним життям».

Під час форуму енергетичні фахівці обговорили поточну ситуацію в паливно-енергетичному комплексі України, підготовку до опалювального сезону 2017-2018 рр., забезпеченість об’єднаної енергосистеми України власними енергоресурсами, а також питання диверсифікації постачань енергоресурсів. 

Зокрема, т.в.о. директора НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук запевнив, що попри складну ситуацію з вугіллям на складах, віялових відключень під час опалювального сезону 2017-2018 не буде: «Вже протягом трьох років ми пильнуємо за запасами вугілля на складах. Вперше з 2014 року ці запаси на складах електростанцій найнижчі за весь період спостережень. Ще менші запаси були зафіксовані у жовтні 2014 року й це призвело до знеструмлення великої кількості споживачів. 
Нинішні темпи спалювання вугілля становлять 250 тис. тонн на місяць. Котрий рік поспіль країна живе в постійному стані нестабільної кризи. Однак, я можу запевнити, що таких відімкнень електроенергії, які відбувались наприкінці 2014 року, гарантовано не буде. Укренерго вже розробило сценарії для покриття дефіциту потужностей генерації електроенергії в різних регіонах України в разі потреби, й, попри системні дефіцити потужності - споживачі не будуть цього відчувати. Взимку все буде добре, ситуація під контролем».

Він також зазначив, що магістральні мережі, Енергоатом та теплові електростанції готові до опалювального сезону. А стабільне проходження опалювального сезону буде залежати від роботи теплової генерації, від того, яким об’ємом вугілля зможуть себе забезпечити ТЕС, й інших чинників, на думку Всеволода Ковальчука, що можуть негативно вплинути на роботу ОЕС України, наразі не існує.

Перший віце-президент технічний директор НАЕК «Енергоатом» Олександр Шавлаков під час свого виступу наголосив на необхідності запровадження стратегічного багаторічного планування, яке має стати пріоритетним при прийнятті рішень щодо розвитку тієї чи іншої генерації: «Стратегічне планування на декілька років вперед має стати пріоритетом при плануванні та затвердженні будь-яких документів чи інвестиційних програм для генерації. Багаторічне планування здатне забезпечити стабільність, як на електроенергетичному ринку, так і під час розробки та затвердження прогнозних балансів для проходження осінньо-зимових періодів та літніх «піків» навантаження на енергосистему країни. 

На початку поточного року країна вже мала ситуацію, коли 9 травня 2017 року доля атомної енергетики в енергобалансі країни сягнула 68,5%! Це був не рекорд зі знаком «+» - це був рекорд зі знаком «-». Непрогнозовані та незаплановані зміни в балансі виробництва-споживання електроенергії в будь-який момент можуть призвести до незапланованих наслідків». 

Також перший віце-президент повідомив, що зараз в Енергоатомі відбувається активна робоча фаза із продовження термінів експлуатації блоків АЕС. Зокрема, Компанія завершує роботи з продовження експлуатації третього блоку ЗАЕС та планує в першій декаді листопада під’єднати енергоблок в ОЕС України. 

«Завдання НАЕКу - продовження терміну експлуатації діючих атомних енергоблоків для забезпечення високого рівня виробництва електроенергії в майбутньому. Завдяки позиції Міненерговугілля нарешті вдалося відійти від однорічних програм. У нас вже є затверджена ремонтна програма на чотири роки, й це дає можливість прогнозувати, скільки електроенергії будуть генерувати АЕС у 2018, 2019, 2020 роки. У планах – в наступні 6 років ми маємо продовжити термін експлуатації 9 з 15 енергоблоків. 

В грудні поточного року запланована зупинка третього блоку Рівненської АЕС для проведення заходів з продовження терміну експлуатації. В першій декаді 2018 р. зупиниться четвертий енергоблок Запорізької станції для проведення аналогічних робіт. А до 2020 року ще два блоки мають пройти етап продовження терміну експлуатації. Стратегічне багаторічне планування дозволить Компанії своєчасно та комплексно виконати капітальні ремонти та модернізувати обладнання на АЕС», - наголосив технічний директор. 

Під час обговорення згадали й про колосальні борги ДП «Енергоринок» перед суб’єктами генерації.

Представник Компанії повідомив, що станом на 19.10.2017 р. борг Енергоринку перед Енергоатомом за вже вироблену електроенергію сягнув – 12,6 млрд грн (11 млрд грн - прострочена заборгованість минулих періодів). Та зауважив, що така ситуація з боргами негативно впливає на забезпечення ефективної діяльності Компанії: «Без погашення заборгованості НАЕКу буде складно в повному об'ємі виконувати свої зобов'язання. Борги та недофінансування через необґрунтовано низький тариф, нині тариф для АЕС становить – 47,49 коп за кВт-год (ТЕС мають тариф – 158,78 коп за кВт-год), впливають на забезпечення виробничих процесів, на вирішення соціальних проблем та на виконання інвестиційної програми розвитку підприємства.

З 2011 року Енергоатом виконує Комплексну зведену програму підвищення рівня безпеки АЕС, вартість якої оцінюється в 20,1 мільярда гривень. Нині вітчизняні АЕС на 100% відповідають світовим вимогам з безпеки. Всі обов'язкові програми профінансовані й будуть фінансуватись в повній мірі. Однак, процес щодо підвищення безпеки експлуатації АЕС має постійну динаміку до підвищення, і ми також маємо динамічно підлаштовуватись до таких змін. Борги, як ви розумієте, цьому не сприяють». 

Також не залишилось поза увагою спікерів Форуму й питання диверсифікації енергоресурсів. Відповідаючи на питання модератора щодо ситуації з постачанням свіжого ядерного палива для АЕС, перший віце-президент Енергоатому зазначив, що вже в поточному році Компанія має намір закупити 17 партій свіжого ядерного палива (з 11 партій палива ТВЕЛ: 9 - для реакторів ВВЕР-1000, 2 партії - для ВВЕР-440 та 6 партій ядерного палива - виробництва Westinghouse). 

Крім того, Олександр Шавлаков наголосив, що у разі форс-мажору, наприклад, зриву домовленостей з РФ щодо постачання палива, міжнародна компанія Westinghouse Electric Company готова повністю забезпечити 13 енергоблоків АЕС свіжим ядерним паливом: «Додатковою угодою до контракту щодо постачання ядерного палива компанією Westinghouse передбачено домовленість, що у разі форс-мажору в силу відомих обставин – можливого не постачання палива з Росії, компанія Westinghouse в оперативному режимі готова повністю замінити російського виробника на 13 енергоблоках українських АЕС. Зараз Україна купує свіже ядерне паливо у російської компанії ТВЕЛ та у міжнародної компанії Westinghouse. Енергоатому вдалося виконати рекомендації МАГАТЕ щодо диверсифікації постачань». 

Він також додав, що ситуація з постачанням свіжого ядерного палива в Україну цілком прогнозована, й досить оптимістична. Зараз все відбувається у відповідності з графіками, вже отримано п’ять партій свіжого ядерного палива для ВВЕР-1000 з РФ, а ще п’ять із шести запланованих партій, вже забезпечила компанія Westinghouse.

 

Довідка. Форум Open Energy Week – проходитиме з 23 по 27 жовтня 2017 р. - це 5 днів професійної та відкритої дискусії, обміну досвідом та планами розвитку паливно-енергетичної галузі України між досвідченими фахівцями ПЕК, інвесторами, представниками влади та експертами.
 
Пряма трансляція Форуму за посиланням.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію