Прес-центр

27.12.2005

ССВЯП – не ядерний могильник. А цивілізована і безпечна форма зберігання відпрацьованого ядерного палива

 

26 грудня 2005 року між НАЕК „Енергоатом” і американською корпорацією Holtec International укладено контракт на проектування і зведення сухого сховища відпрацьованого ядерного палива.

На урочистій церемонії підписання документів були присутні міністр палива та енергетики України Іван Плачков, президент НАЕК „Енергоатом” Юрій Недашковський, Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джон Гербст і президент Holtec International  Кріс Сінгх.

Нагальна потреба укладання даної угоди виникла давно, тому що проекти атомних станцій України з реакторами типу ВВЕР було виконано у 70-х роках минулого століття. Вони не передбачали зберігання на проммайданчиках всього ВЯП, напрацьованого за проектний термін роботи АЕС. До сьогодні Україна змушена вивозити ВЯП до Росії, що збільшує собівартість електроенергії ДП НАЕК «Енергоатом». Крім того, простежується тенденція зростання вартості вказаних послуг. Водночас, ВЯП залишається енергетичною сировиною, яку в перспективі може бути використано в промисловості або вигідно реалізовано на світовому ринку.

Розв’язати ці проблеми,  а також вирішити питання поводження з високорадіоактивними відходами можна шляхом тимчасового (від 50 до 100 років) зберігання ВЯП на теренах України. Для цього згідно з Національною енергетичною програмою України до 2010 року НАЕК «Енергоатом» опікується питанням будівництва сховища ВЯП (СВЯП).

На сьогодні в Україні немає власної технології «сухого» зберігання відпрацьованого палива та, відповідно, жодне з вітчизняних підприємств не володіє необхідними для підготовки техніко-економічних інженерних рішень даними. Тому вибір безпечної та відповідної для України технології збереження ВЯП було виконано НАЕК «Енергоатом» на засадах оголошеного в липні 2003 року тендера.

На прес-конференції, що відбулася після підписання документів, Юрій Недашковський зауважив, що будівництва об’єкта відбуватиметься за рахунок кредитних коштів, залучених  Holtec International. У свою чергу українська компанія здійснить оплату контракту протягом чотирьох років після введення сховища в експлуатацію. Основним джерелом мають стати кошти, зекономлені від вивезення відпрацьованого палива до Російської Федерації.

Таким чином, втілення проекту не спричинить додаткового тягаря на тариф НАЕК „Енергоатом”. А сама компанія після зведення ССВЯП отримає від американської сторони технології сухого зберігання ВЯП. У майбутньому це дасть змогу самостійно розширювати сховище без залучення іноземних партнерів.

За попередніми розрахунками, термін будівництва сховища становитиме три роки з часу прийняття органами державної влади рішення про розміщення (вибір майданчику) СВЯП. Пусковий комплекс сховища, за умовами тендеру, включає 94 контейнери, необхідних для зберігання 2500 паливних збірок реакторів ВВЭР-1000 та 1080 збірок - реакторів ВВЭР-440. Це – майже 20 % від загального обсягу відпрацьованого ядерного палива Хмельницької, Рівненської та Южно-Української АЕС (з урахуванням відпрацьованих збірок, які нині перебувають у басейнах витримки). Нагадаємо, що перше в Україні сховище сухого типу введено в експлуатацію на Запорізькій АЕС у 2001 році.

Певний зиск від реалізації цих планів матимуть й інші українські компанії. За словами К. Сінгха, Holtec International зацікавлена у залученні до виконання більшості будівельних робіт на майданчику ССВЯП саме українських компаній. Вивчається також можливість вітчизняних підприємств щодо виробництва певних видів технологічного обладнання.

Контракт з корпорацією Holtec International першим етапом передбачає передачу  у розпорядження НАЕК «Енергоатом» необхідної інформації для подальшої розробки техніко-економічного обґрунтування інвестицій.

Остаточно це питання буде вирішено лише після розгляду ТЕОІ відповідними організаціями, а також проведення громадських слухань (це передбачено чинним законодавством України на стадії прийняття рішення про будівництво ядерних установок).

Тобто, нині основним завданням для ДП НАЕК «Енергоатом» є підготовка якісних матеріалів з обґрунтування виправданості зведення сховища і активна робота з громадськістю, спрямована на роз’яснення підходів експлуатуючої організації до питань поводження з ВЯП, в основу яких покладено принципи дотримання безпеки.

   

 
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію