Прес-центр

19.12.2011

Телевізійна програма "Світ атома" № 19 від 17 грудня 2011 року

"Перший національний"

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: Керівництво «Енергоатому» та мери міст-супутників АЕС налагодили конструктивний діалог. Сторони підпишуть угоду про партнерство. Інформаційні атаки на керівників атомно-енергетичного комплексу. Потік публікацій в Інтернет виданнях коментує гість студії, прес-секретар, помічник президента «Енергоатому» Наталка Прудка.

Керівництво компанії «Енергоатом» та мери міст-супутників АЕС вибудовують конструктивний діалог. На робочій нараді, яка відбулася в місті Славутич сторони обговорили перелік нагальних проблем, і шляхи їх розв’язання. Про подробиці далі у сюжеті.

Роман КОВТУН, кореспондент: Рік тому в Україні змінився депутатський корпус у місцевих радах. З’явилися нові мери. До проблем, як існували до того часу, додалися й нові. Тому зустріч керівництва «Енергоатому», міських голів і представників атомних станцій була давно назрілою. Серед головних негараздів сторони відзначили такі: заборгованість міст за комунальні послуги, електропостачання, водовідведення, яке накопичилося перед атомними станціями. Як реструктурувати та погасити борги, одне із завдань сьогодення.

Ольга ОМЕЛЬЧУК, мер Нетшина (Хмельницька область: «Виконком став винний Хмельницькій атомній електростанції. Це різниця тарифів, в інших містах такої проблеми немає, тому що тепломережа, каналізація, вода у нас на балансі ХС, не на балансі міста. Тому різниця тарифів була розрахована на бюджет безпосередньо міста. Не комунальне вже підприємство, як в усіх інших, а безпосередньо виконком. Ця сума - шість мільйонів сімсот тисяч. Просила б про розстрочку цієї суми».

Роман КОВТУН, кореспондент: Проведення медичної реформи, а саме створення експериментальних госпітальних округів, виявило ще одну проблему. Пов’язана вона із необхідністю передачі до комунальної власності, чи ймовірної ліквідації її медико-санітарних частин при атомних станціях, чого за одностайною пропозицією сторін, сьогодні робити ніяк не можна.

Андрій СТУЛІН, мер Южноукраїнська (Миколаївська область): «Если есть возможность, то для наших городов сохранить старую систему медобслуживания. Потому что я, буквально уезжал, позавчера получил письмо на министерство. Они, как бы не видят, что мы атомные города. Они считают, что мы как все, они нам предлагают уже больницу забирать, как коммунальную власность».

Володимир УДОВИЧЕНКО,мер Славутича (Київська область): «Але я б йшов до кінця. Щоб не забирати медико-санітарну частину, щоб вона залишалась в тарифі, і в галузі».

Роман КОВТУН, кореспондент: Організація прибирання сміття у містах-супутниках АЕС, передача соціально-культурних об’єктів до комунальної власності, тощо далеко не повний перелік проблем, які потребуватимуть спільного розв’язання. Аби прискорити цей процес сторони домовилися підписати угоду про соціальне партнерство, у якій буде передбачено персональну відповідальність конкретних осіб за виконання умов, прописаних у документі.

Юрій НАДЕШКОВСЬКИЙ, президент НАЕК «Енергоатом»: «Цю угоду треба дуже з одного боку, наповнити реальним змістом, а з другого боку, її повинні підписати уповноважені особи. Тому що, якщо угода підписується, то значить хто буде підписувати від міст-супутників, чи це буде мер, чи якась там інша відповідальна особа, вони повинні бути уповноважені місцевим депутатським корпусом, і дотримуватись відповідальності зі свого боку. З боку «Енергоатому» відповідальність завжди дотримується. Це я вам гарантую, як президент компанії».

Роман КОВТУН, кореспондент: Від відпочинку та відновлення працездатності людей, які задіяні на атомній електростанції залежить успіх їх роботи, та безпека. Тому соціальна політика й надалі залишатиметься однією з ключових у діяльності оператора вітчизняних АЕС.

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: Україна, як і багато країн світу планує у подальшому нарощувати потенціал своїх атомних електростанцій. Для цього з першу завершать будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС. Експерти Міжнародного енергетичного агентства зазначають, якщо світова індустрія відмовиться від атомної енергетики, то з одного боку це може створити деякі можливості для поновлювальної енергетики. Проте є й інший бік медалі. Зросте попит на корисні копалини. У результаті світ чекатиме різке зростання цін на вугілля та природний газ. Боротьба зі зміною клімату ускладниться, а витрати на неї зростуть – кажуть експерти Міжнародного енергетичного агентства. Для України це питання ще критичніше, адже сьогодні наша енергетика тримається на двох китах: атомних і теплових електростанціях. АЕС забезпечують, майже половину усієї електрики, що виробляють у державі. І ще приблизно 45 процентів, дають теплові станції. Вони збудовані кілька десятиліть тому, коефіцієнт корисної дії рівень їх зношеності, не витримують жодної критики. А вартість виробництва електроенергії, та майже у тричі більша, ніж на атомних. То ж наразі перспективний проект спорудження двох нових реакторів на Хмельницькій станції.

Олександр РИБЧУК, директор з нових ядерних установок: «В Україні не експлуатуються реактори установки такого типу, як в Японії на АЕС «Фукусіма-1» - одноконтурні, киплячі. Усі 15-ть енергоблоків, що діють в Україні, належать до типу двоконтурних установок з водою під тиском і володіють ресурсами систем охолодження і систем безпеки. Які багаторазово перевищують можливості одно контурних блоків. Окрім того, під час підготовки проекту будівництва 3-го і 4-го енергоблоків на Хмельницькій АЕС застосують найсучасніші вимоги для блоків 21 сторіччя. Що гарантують безпеку атомної енергетики і знижують ризик виникнення аварій».

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: Останнім часом посилився потік негативних публікацій в Інтернет виданнях на адресу керівників атомної галузі. У чому причини, і до яких наслідків можуть призвести такі інформаційні атаки. Сьогодні ми говоримо з прес-секретарем, помічником президента державної компанії «Енергоатом» Наталкою Прудкою.

Вітаю вас, пані Наталю. У продовж останнього часу в Інтернет виданнях з’явилося доволі багато гострої інформації, спрямованої проти керівників атомної галузі. Прокоментуйте цю інформацію.

Наталка ПРУДКА, прес-секретар, помічник президента НАЕК «Енергоатом»: «Так, дійсно. Я уже два роки, більш ніж два роки на цій посаді, головного комунікатора засобами масової інформації. І я весь час вражаюсь кількості брудних інформацій проти людей, які керують такою важливою для країни галузі. Це галузь, яка дає п’ятдесят відсотків всієї електроенергії в країні. Ця галузь забезпечує соціальний розвиток регіонів. Це галузь, яка приносить до бюджету найбільші доходи, тому що платить високі податки. І люди, які керують цим процесом, весь час піддаються цькуванню. Просто таки цькуванню з боку певних сайтів, журналістів, які працюють на цьому сайті».

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: А з чим ви пов’язуєте, впродовж останнього часу викид такої інформації?

Наталка ПРУДКА, прес-секретар, помічник президента НАЕК «Енергоатом»: «Цих сайтів, змовницьких дуже багато. А мета – маніпулювати свідомістю людей. Що таке енергокомпанія «Енергоатом»? Це галузь, яка щороку виробляє п’ятдесят відсотків, я вже сказала. Вартість цієї електроенергії в тричі дешевше, ніж від теплових електростанцій. І при цьому, річний обіг компаній становить 18 мільярдів гривень. 18 мільярдів гривень, дуже приваблюють багатьох, хто хотів би по управляти цими фінансовими потоками. Хто хотів би зайняти перші керівні посади, і спрямувати ці потоки в потрібному їм напрямку. Але гра ця дуже не безпечна. Тому що це ядерна безпека. І треба думати про це. Яку думку формуєш у суспільства. Людина в цьому суспільстві повинна, перш за все зрозуміти, чи якщо не буде атомної енергетики, чи згодна людина платити втричі дорожче ціну за електроенергію. Якщо не буде атомної енергетики, значить миттєво ціна стане або втричі дорожче, це 78 копійок. А якщо так, як електроцентралі продають в енергоринок, уже гривня за кіловат годину перевищила. От які перспективи. Чи готове наше суспільство, де так багато зубожілих людей, або живуть на грані зубожіння, платити такі високі ціни. Отже формувати настільки негативний імідж компанії, це дуже небезпечно».

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: З якими саме, конкретно групами людей ви можете пов’язувати, власне таку інформаційну атаку?

Наталка ПРУДКА, прес-секретар, помічник президента НАЕК «Енергоатом»: «Я не хочу ніяких політичних розкладів. Але те, що це більшість таких речей, чисто змовницькі, це зрозуміло».

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: Які ознаки того, що ці публікації замовницькі?

Наталка ПРУДКА, прес-секретар, помічник президента НАЕК «Енергоатом»: «А тому, що це тільки негатив. Ніколи не дається позитив. Любий матеріал, який пише журналіст, він повинен бути збалансований. Повинно бути обидві точку зору, протилежні повинні. Там цього немає. До мене ніхто з них, навіть не звертається ніколи, перш ніж написати отакий різко негативний брудний матеріал».

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: Одним з таких гострих повідомлень, які можна сприйняти, як негативні, була інформація про те, що для керівництва Рівненської атомної електростанції був закуплений доволі дорогий автомобіль «Toyota Land Cruiser». Можете прокоментувати цю історію.

Наталка ПРУДКА, прес-секретар, помічник президента НАЕК «Енергоатом»: «Так, дійсно. Ця інформацію охопила багато сайтів. Але ще більше було публікацій з приводу того, що «Енергоатом» дав повідомлення, що Рівненська атомна не купуватиме цей автомобіль. Гроші за нього не перераховані. На станцію автомобіль не надходив. І не надійде. Але, от чисто як людина, я хочу сказати. Директор атомної станції, можливо він би користувався цим автомобілем. Директор атомної станції керує ядерним об’єктом. Живуть ці люди, дисципліна для цих людей, як у війську. О сьомій п'ятнадцять вони вже всі сидять на роботі, хоча робочий день починається о восьмій тридцять. І той обсяг питань, який постійно піднімається. Ці навчання, які проводяться, ігри, в разі аварії говорять про те, готуються люди. Як кажуть, щоб мати мир, готуйся до війни. Весь час якісь навчання. Тобто не дай Бог, на станції там десь щось з клапаном, чи з генератором, миттєво повідомляється серед ночі директора, і він повинен їхати, і він повинен розбиратись. Щоб пересадить цих людей на велосипед, це означає: ну забезпечити нам другу «Фукусіму». Я просто хочу навіть навести такі дані. Сусідня Росія і Україна це колись був єдиний атомний енергетичний комплекс. Це було два найпотужніших, дві най потужніших системи в колишньому Союзі. Це військово-промисловий комплекс, і Космос. І атомноенергетичний комплекс. Це високотехнологічна сфера діяльності. До речі, більшість таких науково містких галузей в Україні просто загинули. Атомна енергетика не тільки не загинула, а навіть наростила обсяги виробництва, за роки Незалежності. І добудувала три атомні енергоблоки. Яку ж зарплату отримують топ менеджери в Росії, в атомній енергетиці. Я була вражена. Один із керівників «Росатому», не перша особа отримує в місяць 177 тисяч доларів. Він таких «Land Cruiser-рів» може за місяць із своєї зарплати купувати дві. Дві машини. Наші атомники працівники інженери, середній склад працюючих, користується величезним попитом на будівництві атомних об’єктів в Росії, в Ірані, в Китаї».

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: Тобто наші атомники отримують значно менше, ніж наші сусіди.

Наталка ПРУДКА, прес-секретар, помічник президента НАЕК «Енергоатом»: «І навіть такі звичайні інженери, їх туди переманюють. Отримують п’ять-десять тисяч доларів в місяць».

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: У зв’язку з цим, доволі гостро стоїть питання відтоку кадрів?

Наталка ПРУДКА, прес-секретар, помічник президента НАЕК «Енергоатом»: «Так, відтоку кадрів. І це звичайно потрібна зважена державна політика, тому що забирають, як завжди, найкращих».

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: Дякую вам за бесіду. А глядачам нагадаю, гостем студії була прес-секретар, помічник президента компанії «Енергоатом» Наталка Прудка.

Кореспондент: Польща обрала місце для своєї першої майбутньої АЕС. Її планують звести до 2020 року. З понад ста населених пунктів перевагу віддали селищам Жарновєц, Хочево та Ґонски. Усі вони розміщені на узбережжі Балтійського моря. Остаточне місце спорудження польська влада повідомить за два роки. Саме тоді буде визначений переможець тендера на зведення атомної станції. За права побудувати її боротимуться три консорціуми. Французька Areva, американсько-японський General Electric. А також, розташований у Сполучених Штатах підрозділ компанії ToshibaWestinghouse. Таким чином Польща сподівається зменшити свою залежність від російського газу.

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: Спорудження Ташлицької гідроакумулюючої станції триває. На нинішньому етапі продовжують збирати третій гідроагрегат. Про хід добудови далі у сюжеті.

Роман КОВТУН, кореспондент: Ташлицька ГЕС призначена для покриття максимальних навантажень у Південно-Західній частині енергосистеми України. Запуск першого гідроагрегату відбувся 2006. За рік відкрили другий. А у листопаді-грудня на об’єкті провели укрупнене збирання генератора двигуна і гідроагрегату номер три. ДО шахти спущено і змонтовано шість сегментів статора. Після чого монтажники перейдуть до найвідповідальнішого етапу робіт. Складання сегментів в одне кільце.

Павло ВІРИЧ, начальник управління капітального будівництва Южноукраїнської АЕС: «Мы уже имеем этот двигатель у себя на строительной площадке. И начиная с сегодняшней, с текущего года, с середины года - мы приступили к его сборке. И планируем эту сборку продолжать. И в январе-феврале следующего года, и где-то к середине следующего года закончить сборку генератора-двигателя».

Роман КОВТУН, кореспондент: Наступним етапом графіка запуску третього агрегату стануть укрупнення збирання ротора, та контрольне складання насосотурбіни, яку на 95 відсотків змонтували ще 2006 року. Щоб переконатися в його працездатності монтажникам доведеться здійснити повну ревізію. Загалом же повний запуск третього генератора планують здійснити за рік.

Олександр ФАЛЬЧИКОВ, заступник головного інженера, директор каскаду ГЕС-ГАЕС: «Третий агрегат у нас, вы знаете по Постановлению Кабинета Министров мы пустим или стремимся пустить в 2012 году».

Роман КОВТУН, кореспондент: Виробнича потужність двох, нині діючих агрегатів становить, майже 300 мегаватів. А повний проектний обсяг Ташлицької ГАЕС передбачає роботу шести гідроагрегатів. І в разі повної реалізації проекту, загальна потужність станції буде 900 мегават. Та на даному етапі, поки що всі зусилля спрямовані на запуск третьої установки.

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: Уряд Японії не виключає можливості введення в експлуатацію нових атомних електростанцій у державі. Однак позитивне рішення, щодо цього питання здебільшого залежатиме від думки місцевої влади. І про інші міжнародні події дивіться далі.

Кореспондент: Казахстан і Франція інвестують по сто мільйонів доларів у будівництво заводу з виробництва ядерного палива на території Казахстану. Відповідну угоду нещодавно підписали між НАК «Казатопром» та французькою групою Areva. Запустити підприємство планують 2014 року.

Кореспондент: Південна Корея нарощує потенціал власної атомної енергетики. Сеул має намір не тільки побудувати нові атомні електростанції, а й збільшує експорт власних технологій. Нині тамтешні АЕС дають близько третини всієї електрики, виробленої в країні. Цю частку планують збільшити до 59 відсотків менше, ніж за двадцять років. Відтак, Південна Корея може стати головним експортером технологій з виробництва ядерної енергетики. Новими партнерами Сеула вже готуються стати Китай, Румунія і Туреччина.

Кореспондент: У третій декаді листопада атомні електростанції продавали вироблений струм по 22 копійки за кіловат годину. Натомість, теплоелектроцентралі у чотири з половиною рази дорожче. По 99 копійок за кіловат годину. Тариф для теплоелектростанцій становив 55 копійок. Таким чином вартість струму вітчизняних АЕС у два з половиною рази нижче, ніж на ТЕС. Такого співвідношення нема ніде у світі, кажуть фахівці. На їхню думку тариф для АЕС треба збільшити до 30 копійок. Адже через малі розцінки станції не до отримують кошти, вкрай необхідні для модернізації, та підготовки до подовження терміну експлуатації низки енергоблоків. Відтак атомники дотують усю енергетику країни.

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: І на завершення коротко про найголовніші події в галузі.

Кореспондент: Харківський турбінний завод «Турбоатом» продовжує поновлювати фінські атомні електростанції. Українці постачають фінам обладнання для тамтешніх АЕС. У межах контракту, вартість якого не розголошують, будуть поставлені елементи циліндрів низького тиску та зліт паророзподілення високого тиску. Фінська АЕС «Loviisa» давній партнер харківчан. «Турбоатом» постачає парові турбіни та обладнання для турбогенераторів і ще із 70-х років.

Віктор ШЕВЦОВ, Головний конструктор парових та газових турбін: «Фінська сторона зацікавилась пропозиціями з реконструкції атомних станцій, які розробляє «Турбоатом», У свою чергу, ми сподіваємося на продовження співпраці».

Кореспондент: На Білоярській АЕС у Росії почали будувати житло для персоналу четвертого та п’ятого енергоблоків. У місті Зарічному вирубують ліс, на місті якого зведуть першу чергу нового мікрорайону. Окрім житлових будинків тут спорудять дитячі садки, торгові центри та лікарні. Запуск четвертого енергоблоку з реактором на швидких нейтронах БМ 800 російського виробництва заплановано на 2014 рік. Утім, це може статися і раніше, у жовтні 2013 року, - кажуть у «Росатомі». Окрім того, на п’ятому енергоблоці планують збудувати реактор серійного типу великої потужності БМ 1200.

Володимир ГОЛОСНЯК, ведучий: На сьогодні в мене все. Ви дивилися програму «Світ Атома»ю Рівно за тиждень, о цій ж порі, ми будемо говорити про таке.

Ядерне паливо від компанії Westinghouse. Поставки на вітчизняні АЕС зростають.

Механізми забезпечення соціальних пільг, та гарантії на українських атомних станціях удосконалюють. Підписано новий колективний договір НАЕК «Енергоатом» на 2012-2013 роки.

На цьому випуск завершено, і з вами був Володимир Голосняк. Тепла і затишку в ваших домівках. Дякую за увагу. Побачимось.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію