Прес-центр

20.12.2012

Інтерв’ю виконуючого обов’язки президента ДП НАЕК «Енергоатом» Віссаріона Кіма журналу «Енергоатом України»

Виконуючий обов’язки президента ДП НАЕК «Енергоатом» Віссаріон Кім в інтерв’ю журналу «Енергоатом України» розповів про роботу Компанії в 2012 р. та окреслив перспективи наступного року. «Головним нашим завданням було і залишається забезпечення стабільног

Виконуючий обов’язки президента ДП НАЕК «Енергоатом» Віссаріон Кім в інтерв’ю журналу «Енергоатом України» розповів про роботу Компанії в 2012 р. та окреслив перспективи наступного року.

— Віссаріоне Володимировичу, як Ви оцінюєте попередні підсумки 2012 року?

— За підсумками січня-жовтня, Енергоринку відпущено електроенергії на суму 17 млрд 881 млн грн (з ПДВ), що на 2 млрд 847 млн грн або на 18,9% більше, ніж за аналогічний період 2011 року. Частка атомних електростанцій у вітчизняній електроенергетиці становила 45,3% від обсягу загального виробництва, при цьому в структурі Енергоринку — 46,8%.

Усього за 10 місяців 2012 року вироблено 73 млрд 316 млн кВтг електроенергії, що більше планового показника на 1 млрд 221 млн кВтг. Таким чином, планове завдання з виробництва виконано на 101,7%. Ще зарано підбивати підсумки всього року, але можна з упевненістю стверджувати, що «Енергоатом» виконає всі завдання, покладені на нього керівництвом країни.

— Які проблеми були найбільш нагальними для ДП НАЕК «Енергоатом» протягом цього року?

— По-перше, це низький тариф, встановлений на електроенергію, яку ДП НАЕК «Енергоатом» реалізує ДП «Енергоринок».

По-друге, неподовження на 2013 рік дії закону «Про заходи, спрямова ні на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» №2711, що може призвести до штучного банкрутства Компанії вже на початку 2013 року.

Нагадаю, що ДП «Енергоринок» винен нам близько 6 млрд грн, тоді як критична заборгованість, яка може бути нам пред’явлена в разі неподовження дії закону №2711, становить лише близько 570 млн грн. Поки дія закону тривала, варто було б закласти у наш тариф гроші на погашення критичної заборгованості, а в ідеалі «Енергоринок» мав би нам повернути старі борги. Тариф для нас — це фактично кошторис, і якщо в ньому нічого не закладено, то жодних питань з повернення боргів не можна вирішити.

Отже, ситуація, за якої термін дії закону №2711 повинен був подовжуватися з року в рік, була запрограмована. Законопроект про подовження закону №2711 зареєстрований у парламенті, і ми сподіваємося, що він все ж таки буде прийнятий. Якщо ні, то рішення про те, де взяти кошти на погашення боргів, буде приймати уряд. Так чи інакше питання критичної заборговано сті ДП НАЕК «Енергоатом» буде вирішено, і Компанія не зазнає суттєвих втрат.

— Які, на Вашу думку, найважливіші для ДП НАЕК «Енергоатом» проекти знаходяться зараз на етапі реалізації або розробляються?

— Серед пріоритетів треба відзначити «Комплексну (зведену) програму підвищення безпеки енергоблоків АЕС України», що реалізується за підтримки ЄБРР, продовження термінів експлуатації енергоблоків українських АЕС, проектування і будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, добудову Ташлицької ГАЕС (гідроагрегат №3), реконструкцію ВРП-750 кВ Хмельницької, Рівненської та Запорізької АЕС, спорудження комплексів з переробки твердих радіоактивних відходів.

Одним із головних проектів для Компанії залишається добудова Х3/Х4. Наразі триває робота з укладання першочергових контрактів з «Атомстройэкспортом» на розробку технічного проекту реакторної установки і на постачання обладнання з тривалим циклом виготовлення для нових блоків. Продовжуються переговори щодо отримання кредитних

коштів. Протягом року виконано значний обсяг ремонтно-відновлювальних робіт на існуючих конструкціях енергоблоків №3, 4 ХАЕС.

Ефективність роботи АЕС залежить від якості паливних збірок.

Передбачено, що з 2013 року розпочнеться процес ліцензування впровадження нового типу російських паливних збірок ТВЗА-12 на енергоблоці №4 Рівненської АЕС.

На Ремонтно-механічному заводі (РМЗ) ВП «Атоменергомаш» ДП НАЕК «Енергоатом» освоєно виробництво комплектуючих деталей (головок і хвостовиків) для ТВЗА ВВЕР-1000. Починаючи з 2013 року ці комплектуючі будуть використовуватися на заводах російської компанії «ТВЕЛ» у виробництві паливних збірок для АЕС України, а згодом — постачатимуться на український завод з фабрикації ядерного палива, який передбачається ввести в експлуатацію наприкінці 2015 року.

— Розкажіть про плани ДП НАЕК «Енерго атом» щодо співробітництва із закордонними партнерами.

— Наприкінці жовтня цього року «Енергоатом» уклав з компанією «Русатом Сервіс» угоду про співпрацю з сервісного обслуговування атомних електростанцій з енергоблоками типу ВВЕР на всіх етапах їх життєвого циклу. Тематика, окреслена угодою, є для нашої Компанії дуже цікавою і перспективною. Будемо сподіватись, що перехід від розмов до конкретної роботи не буде тривалим.

Загалом «Енергоатом» підтримує постійний діалог з фахівцями ядерної галузі із багатьох країн світу. Протягом 2012 року відбулися робочі зустрічі з представниками Німеччини, Франції, Швеції та інших країн, під час яких йшлося про різні аспекти підвищення безпеки українських АЕС.

— Віссаріоне Володимировичу, які завдання стоять перед Компанією в наступному році?

— Головним нашим завданням було і залишається забезпечення стабільного виробництва електричної енергії. Наступного року «Енергоатом» продовжить послідовну реалізацію програм з підвищення безпеки і продовження термінів експлуатації енергоблоків вітчизняних АЕС. Компанія докладе всіх зусиль для того, щоб підвищити доходи, якість життя своїх працівників та рівень їх соціального захисту.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію