Прес-центр

01.10.2018

На ЗАЕС введено в експлуатацію стенд для налаштування імпульсних клапанів ядерних енергетичних установок з реактором ВВЕР-1000

Будівництво на майданчику Запорізької АЕС випробувального стенду для перевірки і налаштування імпульсних клапанів імпульсно-запобіжних пристроїв компенсатора тиску (ІЗП КТ) ядерних енергетичних установок з реактором ВВЕР-1000 - важлива подія для атомної енергетики країни. Цей унікальний комплекс не має аналогів в Україні. ДП «НАЕК «Енергоатом» планує використовувати його для випробування обладнання всіх вітчизняних АЕС.

Введення випробувального комплексу в автоматичний режим - завершальний етап в процесі його створення.

На цьому випробувальному стенді буде проводитися технічна діагностика, перевірка налаштування, випробування реальним підвищенням тиску до фактичного спрацювання і контроль герметичності імпульсних клапанів ІЗП КТ після виконання капітального ремонту. Це дозволить виключити додаткові навантаження на обладнання першого контуру енергоблоків і продовжити ресурс його експлуатації.

Впровадженням проекту займалася служба головного фахівця з енергетичних реакторів (СГФЕР).

«Комплекс був введений в промислову експлуатацію. Останнім етапом було введення обладнання в автоматичний режим. Для цього потрібно було виконати ряд випробувань, включаючи автоматику управління стендом. Завдання стояло таке: коли задається програма, стенд починає розігріватися з необхідною швидкістю, доводячи всі параметри до стану спрацьовування запобіжного клапана. Клапан спрацьовує - йде фіксація і видача протоколу. Завдання ми виконали», - розповів провідний інженер лабораторії випробувань тепломеханічного обладнання СГФЕР Дмитро Здоров.

Але цим робота зі вдосконалення комплексу не завершується. Найближчим часом планується впровадити так званий пневмотестер - пристрій для налаштування від заводу-виробника, фірми Sempell (Німеччина).

Пневмотестер є додатковим елементом налаштувань. При його використанні можна знизити параметри розігріву стенду. Тобто не піднімати температуру до 374 градусів (фактично реальні умови роботи компенсатора тиску на блоці), а використовувати більш низькі параметри.

Це дасть можливість значно прискорити процес випробування за рахунок скорочення часу розігріву і розхолоджування. А також допоможе зберегти ресурс обладнання, уникаючи експлуатації його в жорстких умовах високих температур.

Зараз стенд повністю готовий. І оскільки його планується використовувати для випробувань клапанів ІЗП КТ всіх АЕС України, то на рівні ДП «НАЕК «Енергоатом» контролюється питання транспортування обладнання з інших станцій на майданчик Запорізької АЕС. Це завдання доручене Аварійно-технічному центру.

В даний час складається графік капітальних ремонтів клапанів на всіх станціях, на основі якого буде розроблено графік подальших налаштувань клапанів на випробувальному стенді ВП ЗАЕС.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію