Прес-центр

21.11.2018

На Запорізькій АЕС ведуться роботи з управління старінням кабельних трас

Для управління старінням кабелів у галузі діє спеціальна «Програма управління старінням кабелів» (ПУСК), яка поширюється на усі кабелі, що знаходяться в експлуатації на атомних енергоблоках України. Основною  метою  проведення  робіт  з  управління старінням  кабелів  є  забезпечення  безпеки, надійності, економічної ефективності експлуатації кабелів при виконанні ними своїх функцій протягом проектного строку експлуатації та довгострокової експлуатації.

Для того щоб своєчасно виконувати роботи з управління старінням підрозділ-власник кабелю приступає до виконання робіт з оцінки технічного стану за три роки до завершення терміну експлуатації. Це дозволяє своєчасно планувати роботу і мати достатній інтервал для узгодження рішення з продовження терміну експлуатації в Держатомрегулювання.

«Управління старінням елементів кабельних трас починалося в 2003 році з вивчення механізмів їх старіння й аналізу умов експлуатації. Основним ушкоджуючим чинником для кабелів, що впливає на швидкість старіння ізоляції, є висока температура. Чим вище вона, тим швидше відбувається окрихчування, оболонок кабелю, що призводить до зниження його механічних та електричних параметрів», - відмітив заступник начальника служби управління надійністю, ресурсом і модернізації (СУНРМ) Дмитро Михида.

Для скорочення обсягів робіт для кожного типу кабелю на енергоблоці вибирається представницька нитка, яка знаходиться в найгірших умовах експлуатації. Для неї виконується комплекс робіт за оцінкою її технічного стану в умовах експлуатації - безпосередньо на енергоблоці. Далі береться зразок-свідок цього типу кабелю. У лабораторних умовах його піддають прискореному тепловому і радіаційному (для кабелів гермозони) старінню. Це дозволяє спрогнозувати стан кабелю через 5-10 років експлуатації. При цьому час прискореного старіння невеликий і складає від декількох тижнів до одного року.

Після прискореного старіння зразок кабелю піддається електричним і механічним випробуванням. Якщо результати позитивні, приймається рішення про можливість його подальшої безпечної експлуатації.

Ще один напрямок в управлінні старінням кабелів - це моніторинг умов їх експлуатації. Якісне проведення моніторингу надзвичайно важливо, оскільки термін продовження експлуатації кабелів безпосередньо залежить від тих умов, в яких він експлуатується. Роботи з моніторингу виконуються на ЗАЕС персоналом цехів-власників кабелів. На підставі виконаних вимірів СУНРМ випускає щорічні звіти про результати моніторингу на енергоблоках і загальностанційних об'єктах станції.

Результати аналізу виконаних робіт з управління старінням елементів кабельних трас є основоположними для подальшої організації та виконання робіт з продовження терміну експлуатації, сейсмічної кваліфікації та оцінки сейсмостійкості кабелів.

З багатьох питань управління старінням кабелів фахівці ЗАЕС є ініціаторами внесення змін до галузевих документів, спрямованих на оптимізацію робочого процесу.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію