Прес-центр

04.11.2015

Cуд оголосив перерву у розгляді справи за скаргою Енергоатома на рішення щодо стягнення с Компанії 4,2 млрд грн

Київським апеляційним адміністративним судом оголошено перерву до 11 листопада у розгляді апеляційної скарги ДП НАЕК «Енергоатом» на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/14937/15 про стягнення з підприємства на користь державного бюджету незаконно обчислених 4,2 млрд грн частини чистого прибутку державних підприємств, за позовом Центрального офісу з обслуговування великих платників ДФС.

Відповідне рішення колегія суддів прийняла 4 листопада після розгляду матеріалів апеляційної скарги.

Взявши до уваги доводи сторін, докази по справі та велике значення результатів розгляду цієї справи для стабільної роботи найбільшої енергокомпанії України та економіки країни в цілому, судова колегія зробила висновок про необхідність залучення у справі додаткових доказів та пояснень, як з боку Енергоатома, так і з боку ДФС. 

Під час слухання представники Енергоатома зазначили, що оскаржуване Компанією рiшення було прийнято Окружним адмінсудом попри вимоги чинного законодавства України, а також з грубими процесуальними порушеннями. Суду було повідомлено, що виконання Компанією оскаржуваного рішення призведе або до подорожчання електроенергії, що виробляється АЕС більш ніж на 20%, що з урахуванням обсягів виробництва призведе до здороження електроенергії для усіх груп кінцевих споживачів щонайменше на 30-35%, або до значного скорочення фінансування паливної програми підприємства і як наслідок до значного зменшення обсягів виробництва електроенергії.

Нагадаємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2014 № 710 (далі – Постанова № 710) були внесені зміни до Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 138.

В результаті застосування при розрахунку частини чистого прибутку вимог вказаних змін 30-відсоткова частина чистого прибутку Компанії за підсумками 2014 р. склала 4,7 млрд грн при фактично отриманих підприємством збитках за той же період у 6,5 млрд грн. Більш того, вказана Постанова № 710 прямо суперечить вимогам чинного законодавства України, ратифікованим парламентом гарантійним угодам Уряду України за кредитними угодами Енергоатома з ЄБРР та Євратомом на загальну суму 600 млн євро та через зворотну дію у часі ще і 58 статті Конституції України.

Саме через необхідність виправлення цього «нормативного непорозуміння» Компанія була вимушена звернутися до суду з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання незаконною  та скасування Постанови № 710. Крім того, оскільки в тарифах підприємства на 2015 (та попередні роки) кошти для сплати частини прибутку не передбачені взагалі, відображення наявної заборгованості перед бюджетом у сумі 4,2 млрд грн. призвело до критичної ситуації у фінансовому становищі Енергоатома, а виконання Постанови № 710 у діючій редакції призведе до:

- значного погіршення економічного стану підприємства (включаючи загрозу банкрутства), суттєвого зменшення фінансування заходів з підвищення безпеки атомних електричних станцій, значного зменшення обсягів виробництва електричної енергії через елементарну відсутність палива;

 - втрати довіри європейських та міжнародних організацій, зокрема до позичальників під гарантії Уряду України (кредитні угоди з ЄБРР та Євратомом), зменшення інвестиційної привабливості підприємства;

- значного збільшення тарифів на електричну та теплову енергію для споживачів усіх категорій, подальшою ланцюговою реакцію збільшення вартості продуктів виробництва енергоємних виробництв та відповідно до збільшення соціальної напруги у суспільстві.

Передчасні повідомлення у ЗМІ про те, що Компанія програла у суді вказану справу (рішення суду І інстанції), вже дало свої негативні наслідки - Компанії відмовлено в наданні кредитних ресурсів в ряді банківських установ України.

За результатами сьогоднішнього судового засідання з’явилися підстави для того, аби вважати що судом буде ретельно вивчені всі доводи сторін та докази по справі, законність вимог та норм окремих нормативних актів, зважено всі ймовірні наслідки застосування судових рішень по цій справі, та прийняте обґрунтоване і єдине законне рішення.

Зазначимо, що головною суперечкою даного проблемного рішення Уряду є те, що якоюсь групою нинішніх посадовців з ряду відомств (здебільше ДФС та Мінфін) було підготовлено проект завідомо незаконної постанови Уряду. Основу цієї ідеї було сформовано у ДФС, ще за часів керування відомством Олександром Клименком, як фінансову помсту підприємству через те, що керівництвом Мінпаливенерго та Енергоатома було вжито дієвих заходів з визначення реальної вартості державних активів, що були передані Компанії у господарське відання, а наразі включені до статутного фонду підприємства. Що значно (в рази) збільшило вартість самого підприємства і унеможливило тоді його приватизацію за безцінь. Зараз ця ідея була внесена до владних кабінетів ніби з метою відновлення справедливості при обчисленні частини прибутку державними підприємствами, що насмілилися зробити переоцінку вартості активів. З урахуванням того, що діяльність переважної більшості цих підприємств регулюється Державою через ліцензування та тарифікацію, елементарна відсутність складових тарифу на сплату необхідної Державі (в такий спосіб) суми обов’язкового платежу до бюджету призведе до банкрутства таких підприємств (з наступним їх викупом), або значного збільшення тарифів на їх продукцію (послуги) з вже зазначеними вище наслідками.

Цікавим є той факт, що частина з «розробників» проекту наразі потрапили під люстрацію, проте продовжують працювати на посадах радників керівників відомств, а інші продовжують обіймати керівні посади у державних органах.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію